en
Versiunea veche a site-ului

API este membru al Asociaţiei Mondiale a Ziarelor şi a Producătorilor de Ştiri
(World Association of Newspapers and News Publishers – WAN/IFRA)


API: 20 de ani pentru o presă profesionistă, neangajată şi profitabilă
Mass-media pentru egalitatea de gen

Date de contact ale femeilor experte în diferite domenii

Filtrează după domeniu:




Nr. d/o Nume, prenume Funcţia/locul de muncă Domenii de expertiză E-mail
1 Veronica Arpintin BERD BAS Antreprenoriat feminin economie arpintiv@erbd.com
2 Viorica Antonov Expertă la IDIS ”Viitorul” Antreprenoriat feminin, economie, politici sociale și dezvoltare viorica.antonov@gmail.com
3 Laurenția Filipschi Directoare executivă la Asociaţia Obştească "Junior Achievement" Instruirea economică și antreprenorială, combaterea violenţei împotriva femeilor laurentia_filip@mail.ru laurentia.filip@gmail.com
4 Olga Melniciuc Consultantă, Consiliul Economic, Președinta Asociației Femeilor Antreprenoare din Moldova (AFAM) Economie, participare civică, dezvoltare antreprenorială olga.melniciuc@yahoo.com
5 Olesea Stamate Asociaţia pentru Guvernare Eficientă și Responsabilă Achiziții publice olesea.kovali@gmail.com
6 Carolina Furdui Coordonatoare proiecte, Congresul Autorităţilor Locale (CALM) Administrație publică locală carolina.furdui@calm.md
7 Erica Zucec Expertă independentă Participarea femeilor în politică și în procesul de luare deciziilor ezucec@gmail.com
8 Polina Panainte Asociația pentru Democrație Participativă (ADEPT) Politică externă, buna guvernare, administraţie publică polina@e-democracy.md polina.panainte@gmail.com
9 Elena Prohniţchi Coordonatoare de programe ADEPT Buna guvernare, integritate, domeniul electoral elena@e-democracy.md
10 Doina Bordeianu Directoare-adjunctă, Centrul de Instruire Continuă în Domeniul Electoral Codul electoral doina.bordeianu@cicde.md
11 Lucia Gavriliţă Directoare AO ”Speranţa” Drepturile persoanelor cu dezabilităţi luciagavrilita@gmail.com
12 Valentina Moraru Comunitatea femeilor ucrainene din RM Drepturile minorităţilor etnice oranta.md@mail.ru
13 Cornelia Cincilei Directoare programului educațional ”Pas cu Pas” Educație ccincilei@gmail.com
14 Sofia Șuleanschi Directoare executivă, Centrul pentru Educaţie Antreprenorială și Asistenţă în Afaceri (CEDA) Educaţie vocaţională sshuleansky@ceda.md
15 Antoniţa Fonari Președinta Consiliului Național al ONG-urilor Educaţie, adopţie, societate civilă, participare politică, politici publice sociale antonina.fonari@gmail.com
16 Liliana Nicolaescu - Onofrei Centrul Educaţional ”Pro Didactica” Educaţie, învăţământ general onofreililiana@gmail.com
17 Valentina Bodrug - Lungu Profesoară universitară (USM), Președinta ”Gender Centru” Educaţie, probleme sociale și de gen, violenţa în familie valbodrug@mail.ru
18 Lilia Pascal Șefa Direcţiei politici de asigurare a egalităţii între femei şi bărbaţi, Ministerul Muncii Protecției Sociale și Familiei Egalitate de gen lilia.pascal@mmpsf.gov.md
19 Ludmila Andronic Expertă gender, membră a Consiliului de Presă Egalitate de gen, media, comunicare, etică ludmilaandronic@yahoo.com
20 Alina Radu Directoarea publicației ”Ziarul de Gardă” Egalitate de gen, management media alina.radu@zdg.md
21 Olga Nicolenco Expertă de gen Egalitate de gen, politică olga_nicolenco@yahoo.com
22 Daniela Terzi- Barbaroșie Directoare executivă a Centrului psihologic SINESIS Egalitate de gen, psihologie dana_terzi@yahoo.com
23 Rodica Garștea Manageră Superioară în Dezvoltare de Capacități și Egalitate de Gen, FHI 360 Gender, dezvoltare organizaţională rgarstea@fhi360.org
24 Ana Chiriţa Asociația Națională a Companiilor Private din domeniul Tehnologiei Informației și a Comunicații (ATIC) Tehnologia Informației executive@ict.md
25 Irina Revin Directoare compania IT PRO Revin IT, antreprenoriant femei, drepturile persoanelor cu dizabilităţi, drepturile femeilor pro.revin@gmail.com
26 Cristina Mogîldea Șefa Departamentului Media Azi și Cercetare, Centrul de Jurnalism Independent (CJI) Mass-media cristina.mogildea@gmail.com
27 Irina Popov Medic de familie Sănătate irina.popov@medpark.md
28 Rodica Comendant Obstetriciană Sănătatea reproductivă comendantrodica@gmail.com
29 Tatiana Onufrei Ministerul Sănătăţii. Consultantă, Direcţia Relaţii Externe și Integrare Europeană Securitate naţională și internaţională, Relaţii Internaţionale tatiana.onufrei@gmail.com
30 Natalia Albu Conferenţiară Universitară, Academia Militară Politici de securitate albu_nataly@yahoo.com
31 Natalia Albu Conferenţiară Universitară, Academia Militară Politici de securitate albu_nataly@yahoo.com
32 Natalia Bayram Centrul Internațional ”La Strada”, avocată Trafic, violenţă, legislaţie nbayram@lastrada.md
33 Daniela Misail - Nichitin Directoarea executivă a Centrului Internațional ”La Strada”, Violenţa în familie, violenţa asupra copiilor, siguranţa pe internet, trafic de ființe umane dmisail@lastrada.md
34 Olga Manole Asociația Promo-LEX Violenţă, monitorizarea alegerilor olga_manole@promolex.md
35 Nati Vozian Expertă independentă Violenţa împotriva femeilor, abilitarea socio-economică a femeilor nati_vozian@yahoo.com
36 Ana Revenco Președintă Centrul Internațional ”La Strada” Violenţă, trafic de fiinţe umane, cadrul legal, securitatea copiilor pe internet arevenco@lastrada.md
37 Svetlana Moisa Coordonatoare Telefonul Copilului, Centrul Internațional ”La Strada” Consilierea problemelor bazate pe violenţa împotriva copiilor telefonul.copilului@mmpsf.gov.md
38 Liliana Istrate - Burciu Coordonatoare Telefonul de Încredere, Centrul Internațional ”La Strada” Prevenirea violenţei în familie lburciu@lastrada.md

 

Pentru numerele de telefon ale expertelor, contactați-o pe Stela Roman, coordonatoare de proiecte API, la numărul de telefon 022 21 06 02 sau la adresa de e-mail stela.roman@api.md

 

 


Propune o expertă


Cunoști o femeie a cărei experiență profesională poate fi utilă jurnaliștilor?
Completează formularul de mai jos și API o va contacta pentru a fi inclusă în baza de date

Numele și prenumele expertei:  
Telefon de contact:  
Adresa de e-mail:  
Domeniul de expertiză:  
  
Vezi galeria ”Egalitate prin Obiectiv”
MEMBRII API
Persoane juridice
Persoane fizice
VITALIE CAZACU
jurnalist, director al agenţiei de presă "DECA-Press", unul dintre fondatorii API
DUMITRU MITITELU
jurnalist, redactor al ziarului "Gazeta de Vest", unul dintre fondatorii API
NICOLAE MISAIL
jurnalist, fost redactor-şef al ziarelor "Sfatul ţării" şi "Ora fermierului"
CONSTANTIN GRIGORIȚĂ
fotoreporter
NELLY UNCUȚĂ
jurnalistă liber profesionistă
NATA ALBOT
jurnalistă
http://nataalbot.md/
Membri de onoare
JUDY YABLONKI (SUA)
jurnalistă, iniţiatoarea constituirii API
MARK CERNOFF (SUA)
fost voluntar la API
JACK RONALD (SUA)
expert media
PIOTR MARCINIAK (Polonia)
fost ambasador al Poloniei în Republica Moldova
ZIARELE API LA MINUT
Городская среда Бельц: первая половина XX века
Городская среда Бельц: первая половина XX векаПредлагаем вам подборку фотографий старых Бельц, которые мы раскопали на просторах Всемирной сети за последнее...
30 Martie 2017
De trei ori mai mare decât în UE
Aceasta este suma donaţiei pe care, în Republica Moldova, o poate primi un partid politic     Legislația electorală a Republicii Moldova prevede că, timp…
30 Martie 2017
Четверо детей умерли от туберкулёза. Диагноз установили лишь после их смерти
Фото иллюстративное — livekuban.ru В прошлом году в Молдове врачи выявили туберкулёз у четверых погибших детей младше шести лет. Один из них умер в Бельцах. 30.03.2017 - 19:01
30 Martie 2017
В новой редакции Кодекса о телерадио нет упоминаний о противодействии российской пропаганде
Фото nazaccent.ru В новой редакции Кодекса о телерадио нет упоминаний о противодействии российской пропагандеПарламент принял в окончательном чтении скандальный проект поправок в Кодекс о телевидении…
30 Martie 2017
Proiectul nr. 218, de modificare a Codului audiovizualului în vigoare, a fost votat în lectura a doua. Noul Cod a fost lăsat pentru „o dată ulterioară”
Parlamentul a adoptat joi, 30 martie 2017, în lectura a doua, proiectul de lege nr. 218 ce prevede modificări la Codul audiovizualului în vigoare. Comisia…
30 Martie 2017
„Întâlnirile lui Dodon cu Krasnoselski sunt doar acțiuni populiste făcute pentru imagine”
Igor Dodon, președintele R. Moldova, a organizat astăzi o conferință de presă în care a vorbit despre cea de-a doua înâlnire cu Vadim Krasnoselski, liderul…
30 Martie 2017
Tergiversarea dubioasă
Consilierii municipali suspectează primarul general al capitalei de faptul că acesta ar tărăgăna adoptarea bugetului pentru a favoriza trucarea achizițiilor publice
30 Martie 2017
Vrei să devii membru API?
Regulamentul de obţinere, menţinere şi pierdere a calităţii de membru al Asociaţiei Presei Independente (API)
vezi detalii...
Moldova curată



The english version of site is out of work