en
Versiunea veche a site-ului

API este membru al Asociaţiei Mondiale a Ziarelor şi a Producătorilor de Ştiri
(World Association of Newspapers and News Publishers – WAN/IFRA)


API: 20 de ani pentru o presă profesionistă, neangajată şi profitabilă
Contacte

În echipa API sunt angajate 14 persoane, inclusiv opt femei şi şase bărbaţi. În anumite perioade ale anului, la API activează voluntari, de regulă, studenţi de la facultăţile de jurnalism.

Str. București 41/5,
mun. Chișinău,
Republica Moldova,
MD-2012
Tel: +373 22 22 09 96
Fax: +373 22 20 36 86
E-mail: api@api.md
Site: www.api.md
Contacte personal
Funcția Persoana Telefon Email
Preşedinte Tudor Iaşcenco (022) 220996 api@api.md
Director Executiv Petru Macovei (022) 220996 pmacovei@api.md
Șef Departament Advocacy, Publicații și Dezvoltare organizațională Ion Mazur (022) 220995 ion.mazur@api.md
Reporter special Lilia Cravcenco (Zaharia) (022) 235704 lilia.zaharia@api.md
Ombudsman Inga Burlacu (0795) 28417 inga.burlacu@api.md
Coordonatoare comunicare Diana Lungu (022) 210602 diana.lungu@api.md
Coordonatoare proiecte Stela Roman (022) 210602 stela.roman@api.md
Asistentă proiecte Doina Furculița (022) 210602 doina.furculita@api.md
Contabilă-şefă Irina Andros (022) 203685 contabilitate@api.md
Contabil Zinaida Petcu (022) 203685 contabilitate@api.md
Manager vânzări Dorian Vieru (022) 203686 dvieru@api.md
Administrator/Șofer Igor Cervatiuc (022) 203686 igor.cervatiuc@api.md
Specialist IT Elena Cecîrlan 060881851 ciocirlandima@hotmail.com
Dezvoltator WEB Vitalie Harea 079461811 alas.md@gmail.com

MEMBRII API
Persoane juridice
Persoane fizice
VITALIE CAZACU
jurnalist, director al agenţiei de presă "DECA-Press", unul dintre fondatorii API
DUMITRU MITITELU
jurnalist, redactor al ziarului "Gazeta de Vest", unul dintre fondatorii API
NICOLAE MISAIL
jurnalist, fost redactor-şef al ziarelor "Sfatul ţării" şi "Ora fermierului"
CONSTANTIN GRIGORIȚĂ
fotoreporter
NELLY UNCUȚĂ
jurnalistă liber profesionistă
NATA ALBOT
jurnalistă
http://nataalbot.md/
Membri de onoare
JUDY YABLONKI (SUA)
jurnalistă, iniţiatoarea constituirii API
MARK CERNOFF (SUA)
fost voluntar la API
JACK RONALD (SUA)
expert media
PIOTR MARCINIAK (Polonia)
fost ambasador al Poloniei în Republica Moldova
ZIARELE API LA MINUT
Şoferi nesimţiţi şi pietoni iresponsabili
Centrul Chişinăului în plină reparaţie
24 Martie 2017
Trădarea ca sport național în Republica Moldova
         Ca să fie ținută în fierbințeală amnezică și să nu ciorovăiască vrute și nevrute pe teme de viață din ...
24 Martie 2017
Votul uninominal – o încercare de a se menţine mai departe la putere
Ideea votului uninominal nu-i străină pentru noi. Anume aşa au fost aleşi deputaţii în primul Parlament al R.Moldova şi printre ei au fost multe persoane…
24 Martie 2017
Отсутствием Усатого на рабочем месте занялись полиция и Госканцелярия
Отсутствием Усатого на рабочем месте занялись полиция и ГосканцелярияИнспекторат полиции Бельц запросил у горадминистрации информацию, связанную с длительным отсутствием на рабочем...
24 Martie 2017
Decizie de ultimă oră a judecătorilor de la CSJ în dosarul Filat
Ieri, 23 martie 2017, judecătorii de la Curtea Supremă de Justiție urmau să pronunțe și publice decizia integrală în dosarul fostului premier, Vladimir Filat. Pe site-ul…
24 Martie 2017
Tinerii din Soroca instruiți să filtreze informația
Lecțiile de educație mediatică în rândurile tinerilor au fost reluate de către Centrul pentru Jurnalism Independent (CJI) în cadrul unui nou proiect „Consolidarea libertății de…
24 Martie 2017
Отключение воды в Бельцах обернулось прорывами
Бельцкому водоканалу приходится бороться с многочисленными прорывами. Фото из архива «СП» Подача воды после отключения из-за аварии на сорокском водоводе вызвала многочисленные прорывы в бельцкой системе водоснабжения. …
24 Martie 2017
Vrei să devii membru API?
Regulamentul de obţinere, menţinere şi pierdere a calităţii de membru al Asociaţiei Presei Independente (API)
vezi detalii...
Moldova curată



The english version of site is out of work