en
Versiunea veche a site-ului

API este membru al Asociaţiei Mondiale a Ziarelor şi a Producătorilor de Ştiri
(World Association of Newspapers and News Publishers – WAN/IFRA)


API: 20 de ani pentru o presă profesionistă, neangajată şi profitabilă
Contacte

În echipa API sunt angajate 14 persoane, inclusiv opt femei şi şase bărbaţi. În anumite perioade ale anului, la API activează voluntari, de regulă, studenţi de la facultăţile de jurnalism.

Str. București 41/5,
mun. Chișinău,
Republica Moldova,
MD-2012
Tel: +373 22 22 09 96
Fax: +373 22 20 36 86
E-mail: api@api.md
Site: www.api.md
Contacte personal
Funcția Persoana Telefon Email
Preşedinte Tudor Iaşcenco (022) 220996 api@api.md
Director Executiv Petru Macovei (022) 220996 pmacovei@api.md
Șef Departament Advocacy, Publicații și Dezvoltare organizațională Ion Mazur (022) 220995 ion.mazur@api.md
Reporter special Lilia Cravcenco (Zaharia) (022) 235704 lilia.zaharia@api.md
Ombudsman Inga Burlacu (0795) 28417 inga.burlacu@api.md
Coordonatoare comunicare Diana Lungu (022) 210602 diana.lungu@api.md
Coordonatoare proiecte Stela Roman (022) 210602 stela.roman@api.md
Asistentă proiecte Doina Furculița (022) 210602 doina.furculita@api.md
Contabilă-şefă Irina Andros (022) 203685 contabilitate@api.md
Contabil Zinaida Petcu (022) 203685 contabilitate@api.md
Manager vânzări Dorian Vieru (022) 203686 dvieru@api.md
Administrator/Șofer Igor Cervatiuc (022) 203686 igor.cervatiuc@api.md
Specialist IT Elena Cecîrlan 060881851 ciocirlandima@hotmail.com
Dezvoltator WEB Vitalie Harea 079461811 alas.md@gmail.com

MEMBRII API
Persoane juridice
Persoane fizice
VITALIE CAZACU
jurnalist, director al agenţiei de presă "DECA-Press", unul dintre fondatorii API
DUMITRU MITITELU
jurnalist, redactor al ziarului "Gazeta de Vest", unul dintre fondatorii API
NICOLAE MISAIL
jurnalist, fost redactor-şef al ziarelor "Sfatul ţării" şi "Ora fermierului"
CONSTANTIN GRIGORIȚĂ
fotoreporter
NELLY UNCUȚĂ
jurnalistă liber profesionistă
NATA ALBOT
jurnalistă
http://nataalbot.md/
Membri de onoare
JUDY YABLONKI (SUA)
jurnalistă, iniţiatoarea constituirii API
MARK CERNOFF (SUA)
fost voluntar la API
JACK RONALD (SUA)
expert media
PIOTR MARCINIAK (Polonia)
fost ambasador al Poloniei în Republica Moldova
ZIARELE API LA MINUT
De ce agricultorii moldoveni nu-și asigură culturile?
Investesc sute de mii de lei în agricultură, apoi pierd totul într-o singură zi din cauza grindinei, înghețului sau a altor calamități naturale. Agricultorii moldoveni…
29 Iunie 2017
Curajul de a investi în Moldova banii câștigați peste hotare
Moldoveni, veniți acasă! e îndemnul Guvernului care are un program cofinanțat de UE de atragere a investițiilor migranților moldoveni. Nu toți însă îndrăznesc să aibă…
28 Iunie 2017
Dorin Chirtoacă despre „nedreptățile” care i se întâmplă și candidații înaintați la funcția de viceprimar
Dorin Chirtoacă rămâne în arest la domiciliu. Curtea de Apel Chișinău a menținut astăzi decizia Judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani, din 22 iunie, prin care a…
28 Iunie 2017
Joi, în ZdG
Vila prezidențială de la Condrița a fost reparată, lucrările începând la câteva luni de la învestirea lui Igor Dodon în funcția de președinte. Joi, în…
28 Iunie 2017
Что обсудят завтра муниципальные советники?
Фото из архива "СП" Завтра, 29 июня, состоится заседание муниципального Совета. 28.06.2017 - 18:53
28 Iunie 2017
Фото дня: На кладбище обвалился забор
Фото А. Образцова Фото дня: На кладбище обвалился заборКаменное ограждение вокруг бельцкого кладбища по ул. Дечебала обвалилось.
28 Iunie 2017
Firma fondată de sora unui șef de direcție de la CNA și administrată de finul acestuia a livrat ceapă stricată grădinițelor din capitală
Firma „Tuleibici” SRL, fondată de sora șefului de direcție de la Centrul Național Anticorupție (CNA),  Igor Carlașuc și administrată de finul acestuia, a livrat ceapă…
28 Iunie 2017
Vrei să devii membru API?
Regulamentul de obţinere, menţinere şi pierdere a calităţii de membru al Asociaţiei Presei Independente (API)
vezi detalii...
Moldova curată



The english version of site is out of work