en
Versiunea veche a site-ului

API este membru al Asociaţiei Mondiale a Ziarelor şi a Producătorilor de Ştiri
(World Association of Newspapers and News Publishers – WAN/IFRA)


API: 20 de ani pentru o presă profesionistă, neangajată şi profitabilă
Contacte

În echipa API sunt angajate 14 persoane, inclusiv opt femei şi şase bărbaţi. În anumite perioade ale anului, la API activează voluntari, de regulă, studenţi de la facultăţile de jurnalism.

Str. București 41/5,
mun. Chișinău,
Republica Moldova,
MD-2012
Tel: +373 22 22 09 96
Fax: +373 22 20 36 86
E-mail: api@api.md
Site: www.api.md
Contacte personal
Funcția Persoana Telefon Email
Preşedinte Veaceslav Perunov (022) 220996 api@api.md
Director Executiv Petru Macovei (022) 220996 pmacovei@api.md
Șef Departament Advocacy, Publicații și Dezvoltare organizațională Ion Mazur (022) 220995 ion.mazur@api.md
Reporteră Lilia Cravcenco (Zaharia) (022) 235704 lilia.zaharia@api.md
Coordonatoare comunicare Diana Lungu (022) 210602 diana.lungu@api.md
Coordonatoare proiecte Stela Roman (022) 210602 stela.roman@api.md
Asistentă programe Doina Furculița (022) 210602 doina.furculita@api.md
Asistentă programe Rodica Cainarean (Malic) (022) 220995 rodica.malic@api.md
Contabilă-şefă Irina Andros (022) 203685 contabilitate@api.md
Contabilă Zinaida Petcu (022) 203685 contabilitate@api.md
Manager vânzări Dorian Vieru (022) 203686 dvieru@api.md
Administrator/Șofer Igor Cervatiuc (022) 203686 igor.cervatiuc@api.md
Specialistă IT Elena Cecîrlan 060881851 ciocirlandima@hotmail.com
Dezvoltator WEB Vitalie Harea 079461811 alas.md@gmail.com

MEMBRII API
Persoane juridice
JURNAL DE CHIȘINĂU
director fondator - Val Butnaru
http://www.jc.md/
GAZETA SATELOR
director - Constantin Rotaru
Persoane fizice
CONSTANTIN GRIGORIȚĂ
fotoreporter
NELLY UNCUȚĂ
jurnalistă liber profesionistă
CONSTANTIN UZDRIȘ
jurnalist
DUMITRU MITITELU
jurnalist, redactor al ziarului "Gazeta de Vest", unul dintre fondatorii API
MIRCEA ZATUȘEVCHI
fotojurnalist
NICOLAE MISAIL
jurnalist, fost redactor-şef al ziarelor "Sfatul ţării" şi "Ora fermierului"
VITALIE CAZACU
jurnalist, director al agenţiei de presă "DECA-Press", unul dintre fondatorii API
NATA ALBOT
jurnalistă
http://nataalbot.md/
Membri de onoare
JUDY YABLONKY (SUA)
jurnalistă, iniţiatoarea constituirii API
MARK CERNOFF (SUA)
fost voluntar la API
JACK RONALD (SUA)
expert media
TUDOR IAȘCENCO
directorul ziarului ”Cuvântul”, fondator al API
PIOTR MARCINIAK (Polonia)
fost ambasador al Poloniei în Republica Moldova
ZIARELE API LA MINUT
Vrei să devii membru API?
Regulamentul de obţinere, menţinere şi pierdere a calităţii de membru al Asociaţiei Presei Independente (API)
vezi detalii...
Moldova curată



The english version of site is out of work