en
Versiunea veche a site-ului

API este membru al Asociaţiei Mondiale a Ziarelor şi a Producătorilor de Ştiri
(World Association of Newspapers and News Publishers – WAN/IFRA)


API: 20 de ani pentru o presă profesionistă, neangajată şi profitabilă
Contacte

În echipa API sunt angajate 14 persoane, inclusiv opt femei şi şase bărbaţi. În anumite perioade ale anului, la API activează voluntari, de regulă, studenţi de la facultăţile de jurnalism.

Str. București 41/5,
mun. Chișinău,
Republica Moldova,
MD-2012
Tel: +373 22 22 09 96
Fax: +373 22 20 36 86
E-mail: api@api.md
Site: www.api.md
Contacte personal
Funcția Persoana Telefon Email
Preşedinte Tudor Iaşcenco (022) 220996 api@api.md
Director Executiv Petru Macovei (022) 220996 pmacovei@api.md
Șef Departament Advocacy, Publicații și Dezvoltare organizațională Ion Mazur (022) 220995 ion.mazur@api.md
Reporter special Lilia Cravcenco (Zaharia) (022) 235704 lilia.zaharia@api.md
Ombudsman Inga Burlacu (0795) 28417 inga.burlacu@api.md
Coordonatoare comunicare Diana Lungu (022) 210602 diana.lungu@api.md
Coordonatoare proiecte Stela Roman (022) 210602 stela.roman@api.md
Asistentă proiecte Doina Furculița (022) 210602 doina.furculita@api.md
Contabilă-şefă Irina Andros (022) 203685 contabilitate@api.md
Contabil Zinaida Petcu (022) 203685 contabilitate@api.md
Manager vânzări Dorian Vieru (022) 203686 dvieru@api.md
Administrator/Șofer Igor Cervatiuc (022) 203686 igor.cervatiuc@api.md
Specialist IT Elena Cecîrlan 060881851 ciocirlandima@hotmail.com
Dezvoltator WEB Vitalie Harea 079461811 alas.md@gmail.com



MEMBRII API
Persoane juridice
Persoane fizice
VITALIE CAZACU
jurnalist, director al agenţiei de presă "DECA-Press", unul dintre fondatorii API
DUMITRU MITITELU
jurnalist, redactor al ziarului "Gazeta de Vest", unul dintre fondatorii API
NICOLAE MISAIL
jurnalist, fost redactor-şef al ziarelor "Sfatul ţării" şi "Ora fermierului"
CONSTANTIN GRIGORIȚĂ
fotoreporter
NELLY UNCUȚĂ
jurnalistă liber profesionistă
NATA ALBOT
jurnalistă
http://nataalbot.md/
Cronică API
Membri de onoare
JUDY YABLONKY (SUA)
jurnalistă, iniţiatoarea constituirii API
MARK CERNOFF (SUA)
fost voluntar la API
JACK RONALD (SUA)
expert media
PIOTR MARCINIAK (Polonia)
fost ambasador al Poloniei în Republica Moldova
ZIARELE API LA MINUT
Ion Tudose – poetul timpurilor noastre
Versul său e, bine gândit, de tip clasic, ușor de a-l memora,  pentru că poetul, având o experiență bogată de viață, are ce spune lumii.…
23 Octombrie 2017
Convorbirile gratuite pe rețelele de socializare fac moldovenii mai vorbăreți. Cine are de suferit?
Odată cu dezvoltarea tehnologiilor și apariția posibilității convorbirilor gratuite pe rețelele de socializare, veniturile operatorilor de telefonie sunt în descreștere. Într-o analiză publicată pe blogul…
23 Octombrie 2017
12 decembrie 2017. Zi decisivă pentru Vladimir Filat
Curtea Supremă de Justiție anunță că va decide în privința admisibilității recursului în anulare în dosarul lui Vladimir Filat la data de 12 decembrie 2017.…
23 Octombrie 2017
Trollii moldoveni în slujba propagandei ruseşti la Bucureşti
Sputnik este preluată tot mai des pe site-urile din România
23 Octombrie 2017
Top 10 persoane cu funcții de demnitate publică şi cu datorii de peste 1 mil. de lei
Asociația "Adept" a dat publicității top 10 persoane cu funcții de demnitate publică în Republica Moldova care au declarat în 2016 datorii de peste 1…
23 Octombrie 2017
Guvernul României și al Republicii Moldova vor avea o ședință comună la Chișinău
România este astăzi principalul partener comercial al Republicii Moldova
23 Octombrie 2017
„Prinţul” din puşcărie
Rusalina continua să fie cu gândul
23 Octombrie 2017
Vrei să devii membru API?
Regulamentul de obţinere, menţinere şi pierdere a calităţii de membru al Asociaţiei Presei Independente (API)
vezi detalii...
Moldova curată



The english version of site is out of work